چراغ های RGB، انقلابی عظیم در صنعت روشنایی

تاثیر ترکیب رنگ و نور بر زندگی انسان واقعیتی شگفت‌انگیز است که روی بسیاری از جنبه‌های زندگی انسان تاثیر می‌گذارد.
باتوجه به تاثیر عمیق ترکیب نور و رنگ بر روی انسان، به‌کار بردن آن در محیط زندگی و در جاهای مختلف ایده خوب و جالبی می‌تواند باشد. بنابراین با تغییر طراحی خانه‌ها یا محل کار خود و جدی گرفتن ترکیب نور و رنگ و تاثیر آن می‌توانیم محیطی شاد و پرآرامش را برای خود فراهم کنید. استفاده از ترکیب نور و رنگ در اماکن عمومی باعث افزایش ارتباطات اجتماعی و آرامش مردم می‌شود. استفاده از چراغ‌های RGB می‌تواند پاسخگوی نیاز‌های شما باشد. اما چراغ‌های RGB چه نوع چراغ‌هایی هستند؟ چگونه می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم؟ چه کاربردهایی هستند؟ اینها سوالهایی هستند که ممکن است برا ی بیشتر افرادی که با این نوع چراغ آشنایی ندارند، پیش بیاد. با ما همراه باشید و با خواندن مطالبی که درادامه برای شما آماده کرده‌‌ایم، به پاسخ سوالات خود می‌ رسید.

چراغ‌  RGB (آر‌جی‌بی) چیست؟

در صنعت محصولات روشنایی به به چراغ‌هایی که قابلیت تغییر رنگ داشته باشد، RGB گفته می شود. لامپ می تواند تمام رنگ ها را تشکیل دهد ، از نارنجی گرم تا آبی خنک. RGB مخفف سه کلمه زیر است، منظور از این سه کلمه این‌ است که با ترکیب این 3 رنگ، می‌توان 16 ملیون رنگ تولید کرد. ترکیب نور قرمز ، سبز و آبی روش استاندارد تولید تصاویر رنگی روی صفحه ها مانند تلویزیون ، مانیتور رایانه و صفحه نمایش تلفن های هوشمند است. تعداد رنگهای پشتیبانی شده توسط RGB بستگی به مقدار مقادیر رنگهای قرمز ، سبز و آبی دارد. این به “عمق رنگ” معروف است و در بیت اندازه گیری می شود. عمیق ترین عمق رنگ ، رنگ 24 بیتی است که به عنوان “رنگ واقعی” نیز شناخته می شود.
RED: قرمز
GREEN: سبز
BLUE: آبی
نورپردازی RGB شما را قادر می سازد میلیون ها رنگ مختلف از نور ایجاد کنید ،فقط براساس این سه رنگ اصلی.

 

انواع چراغ RGB :

چراغ‌های RGB نیز مانند سایر چراغ‌ها انواع مختلفی دارند. در واقع می‌توانیم بگوییم هر چراغی که بتواند تغییر رنگ بدهد می‌تواند یک چراغ RGB باشد. در ادامه برخی از انواع این چراغ‌ها را نام می‌بریم:

• چراغ ال‌ای‌دی RGB
• چراغ والواشر RGB
• چراغ توسقفی RGB
• چراغ ضدآب RGB
• چراغ نواری RGB
• چراغ دفنی RGB
• چراغ خودرو RGB
• چراغ والواشر RGB
• چراغ کفی RGB
• چراغ ریسه‌ای RGB
• چراغ رفلکتور RGB
• چراغ پروژکتور RGB
• چراغ دیواری RGB

 

چراغ‌های RGB در چه‌‌ جاهایی کاربرد دارند؟

چراغ آرجی بی در نورپردازی

چراغ‌های RGB در معماری و طراحی نورپردزای شهری، بیرون و داخل ساختمان، فروشگاه‌ها، نمایشگاه‌ها، ویترین مغازه‌ها، اتاق‌خواب، نورپردازی تبلیغاتی، دکوراسیون و چراغ خودرو، در آبنماها، استخرها، نمای ساختمان‌ها و … کاربرد دارند. به طور کلی چراغ‌های RGB برای کنترل و تغییر رنگ در کنسرت‌ها، تئاترها و باشگاه‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چراغ ال‌ای‌دی RGB

به چرا‌غ‌های ال‌ای‌دی که می تواند تغییر رنگ بدهد، چراغ ال‌ای‌دی RGBمی‌گویند.
چراغ ال‌ای‌دی RGB شبیه چراغ ال‌ای‌دی های معمولی هستند با این تتفاوت که در ساختار آن از سه ال‌ای‌دی با رنگ‌های قرمز، سبز و آبی استفاده ‌شده است. با تغییر رنگ هر کدام از این ال‌ای‌دی ها می‌توانید رنگ دلخواه خود را ایجاد کنید. همچنین با تغییر ولتاژ هر کدام از این ال‌ای‌دی‌ها می‌توانید میزان روشنایی چراغ خود را تنظیم کنید. با استفاده از RGB می توان پروژه‌ای برنامه‌ریزی کرد که چند گروه چراغ‌ ال‌ای‌دی به طور همزمان تغییر رنگ دهند.

چراغ زیرپایی RGB

چراغ‌های زیرپایی نوعی از چراغ‌های زیبا و خیره‌کننده هستند که در خودرو استفاده می شود و با قابلیت تغییر رنگ می‌تواند فضای اتومبیل شما را بهتر و دلنشین‌ترکند. این چراغ‌ها امکان ایجاد افکت های جذاب نوری را فراهم می‌کنند. علاوه بر این که می‌‌‌توان شدت و سرعت نور این نوع چراغ را کنترل کرد، نور خوش‌رنگ و ملایمی دارند و طول عمر بالا نیز از دیگر ویژگی‌های این چراغ است.

چراغ دفنی RGB

چراغ دفنی RGBبا تغییر رنگ گزینه مناسبی برای نورپردازی ساختمان‌ها، باغ‌ها، ویلاها، تالارهای پذیرایی، خیابان‌ها ، بلوارها و … می‌باشد. این چراغ ها را می‌توان مستقیم کنترل کرد یا با استفاده از ریموت از راه دور کنترل کرد.

پروژکتور RGB

پروژکتورهای RGB نیز از چراغ‌های RGB پرکاربرد می‌باشد که در نمای ساختمان‌ها، مخصوصا ساختمان‌های تجاری برای جذب مشتری استفاده می شود. از ویژگی های این پروژکتور می توان به قابلیت برنامه پذیری آن اشاره کرد. از دیگر ویژگی های این پروژکتر این است که می‌توان سرعت تعویض رنگ و یا توقف آن در هر لحظه را تنظیم کرد.

طبقه بندی دیگر از چراغ‌های‌ال‌ای‌دی RGB :

چراغ های RGB موجود در بازار بسیار متنوع هستند و به همین خاطر باید چراغی را انتخاب کنید که پاسخگوی نیازهایتان باشد. ما برخی از رایج ترین انواع این چراغ ها را به شما معرفی کردیم تا خریدتان ساده تر و راحت‌تر بشود و با خیال راحت زندگی خود را با نورهای رنگی زیبا، شاد، متنوع وجذاب کنید. با خرید این چراغ‌های زیبا محیط زندگی خود را پر از آرامش و جذابیت کنید.