چراغ‌های رفلکتوری، نمونه‌ای از فناوری مدرن روشنایی

چراغ‌ها و لامپ‌ها در یک سیستم روشنایی نقش مهمی برعهده‌ دارند و انرژی خود را از باطری یا ژنراتورها تامین می‌کنند. چراغ‌های مختلف نقش زیادی در نورپدازی، روشنایی و زیبایی یک ساختمان دارند به همین خاطر امروزه میزان استفاده از چراغ‌ها در زمینه‌های مختلف افزایش یافته است انواع مختلف آن در مکان‌های مختلف استفاده می‌شود.
با پیشرفت علم و تکنولوژی انواع مختلفچراغ تولید و جهت مصارف مختلف به بازار عرضه می‌شود.
لامپ‌های متنوعی که تولید می‌شوند هر کدام ویژگی های منحصربه فرد خود را دارند و کاربردهای متفاوتی دارند. امروزه نورپردازی به شیوه‌های مختلف صورت می‌گیرد به همین دلیل می‌توان لامپ‌هایی با یژگی‌های مختلف انتخاب و نصب کرد. امروز می‌ خواهیم در مورد چراغ‌های رفلکتوری صحبت کنیم؟ چراغ‌های رفلکتوری چه نوع چراغ‌‌هایی هستند؟ چه کاربردی دارند؟ ویژگی اصلی چراغ‌های رفلکتوری چیست؟ با ما همرا باشید تا در ادامه تا همه چیز در مورد چراغ‌های رفلکتوری را برای شما عزیزان ارائه دهیم:

چراغ رفلکتوری چیست؟

قبل از آن که چراغ رفلکتوری را توضیح دهیم کمی در مورد خود رفلکتور صحبت میکنیم. رفلکتور همانطور که از نامش پیداست یک بازتاب‌دهنده نور است که وظیفه تاباندن نور در لامپ را برعهده دارد. نقش یک رفلکتور در چراغ زمانی پررنگ می‌شود که نور نقطه‌ای و جهت‌دار موردنیاز باشد. خب تا حدودی با مفهوم رفلکتور آشنا شدیم. اما چراغ رفلکتور چگونه چراغ‌هایی هستند؟
چراغ‌های رفلکتوری نوعی از چراغ‌های مخصوص هستند که برای جهت دادن و هدایت نور بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.چراغ رفلکتور در گروه جزو محصولات روشنایی پر طرفدار است. شما با این نوع چراغ می‌توانید به نور موضعی و نقطه‌ای به راحتی نقطه‌ی موردنظر خود را ببینید.. رفلکتورها دارای زاویه بازتاب متفاوتی هستند که هر چه زاویه کوچکتر باشد، شدت و پرتاب چراغ روشنایی بیشتر خواهد بود و هر چه زاویه رفلکتور بزرگ‌تر باشد شدت و پرتاب نور چراغ‌ کمتر خواهد بود.

چراغ‌های رفلکتوری بیشتر در چه مکان‌‌هایی کاربرد دارند؟

چراغ‌های رفلکتور نیز مانند سایر چراغ‌ها بر اساس ولتاژ، توان، جنس، رنگ نور، کاربرد و … به انواع مختلف تقسیم می‌شود. این نوع چراغ برای مکانهای صعتی و تجاری، فروشگاه‌ها، نمایشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، ویترین فروشگاه‌ها و مغازه‌ها، و دیگر مکان‌هایی که به نور نقطه‌ای برای افزایش جلوه شیئی خاص نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جنس رفلکتور

رفلکتورها معمولا از جنس آلومینیوم یا آلومینیوم با آبکاری کروم می باشد.هراندازه سطح رفلکتوربراق‌تر و صیقلتر باشد، بازده رفلکتور افزایش می‌یابد، پس می‌توان گفت کیفیت سطح یک رفلکتور ارتباط مستقیم با کیفیت و بازده آن دارد.

مزایای استفاده از چراغ‌های رفلکتوری

1. چراغ‌های رفلکتوری از نظر اقتصادی به‌صرفه هستند، یعنی نور را به بقیه محیط نمی تابانند. پس می‌توان گفت این چراغ‌ها از هدر رفتن نورو انرژی جلوگیری می کنند.
2. چراغ‌های رفلکتوری نور مطلوبی دارند و نقطه‌ای را که‌ روشن می‌کند باعث زدگی چشم‌افراد نمی‌شود.
انواع چراغ رفلکتوری از لحاظ زاویه پخش به 3 دسته تقسیم می‌شوند :
1. چراغ های رفلکتوری با زاویه تابش 10 و 20 درجه: این نوع چراغ برای سقف‌های بلند حدود5/3 متر الی 5 متر، کاربرد دارد.
2. چراغ‌های رفلکتوری با زاویه تابش 30 درجه: این نوع چراغ برای سقف‌های متوسط حدود 8/2متر الی 5/3 متر،کاربرد دارد.
3. چراغ‌های رفلکتوری با زاویه تابش 40 درجه: این مدل چراغ برای نور نیمه دیفیوز، به عبارت دیگر برای نور تقریبا نقطه‌ای کاربرد دارند.

چراغ‌های رفلکتوری ضد نم وگرد وغبار

به چراغ‌های رفلکتوری ضد نم و گرد و غبار، چراغ‌های رفلکتوری صنعتی گفته می‌شود که در محیط های صنعتی نمناک یا پر گرد و غبار طرحی به کار برده می‌شوند. چرغ‌های صنعتی آلومینیومی و اکریلیکی مخصوص محیط‌های صنعتی طراحی و تولید شده‌اند.

مهم‌ترین ویژگی‌های چراغ‌های رفلکتوری صنعتی

1. اصلی‌ترین ویژگی این چراغ‌ها ضد نم و گرد و غبار بودن است.
2. این چراغ‌ها قابلیت نصب به سقف یا به صورت آویز را دارند.
3. دارای ساختار محکم هستند.
4. چراغ رفلکتوری آلومینیومی پخش یکنواخت با بازدهی 90 درصدی دارند.
5. چراغ های رفلکتوری اکریلیکی تابش حدود 85 درصدی به سمت پایین دارند.
6. این چراغ‌ها دارای درجه حرارت IP 68 هستند.
7. این چراغ ها دارای طول عمر بالا هستند.

چراغ‌های رفلکتور ال ای دی

نسل جدید چراغ ال ای دی همراه با رفلکتور است. از ویژگی های چراغ ال‌ای‌دی می‌توان به طول عمر بالا، سازگار بیشتر با محیط زیست، از لحاظ اقتصادی به‌صرفه و … اشاره کرد. این چراغ‌ها توانایی روشنایی با زاویه 110 درجه را دارند. این نوع چراغ‌ها برای نورپردازی موضعی، ویترینی و نمای داخلی ساختمان کاربرد دارد. این نوع چراغ در دهه‌ی اخیر مورد استقبال زیادی قرار گرفت.
همانطور که گفتیم چراغ‌های رفلکتوری یکی از محصولات روشنایی پرکاربرد و پرطرفدار است که توسط شرکت‌های مختلف طراحی و تولید می‌شود. بنابراین مارک‌های مختلفی از این نوع چراغ ها در بازار دیده می‌شود. به جرأت می‌توان گفت چراغ‌های رفلکتوری برای روشنایی نقطه ای و هدایت نور حرف اول را می‌زنند. با خواندن این مطالب بهتر و راحت‌تر می‌توانید برای خرید این چراغ‌های مدرن اقدام کنید.